©

2023 - Legia.info.pl

Wybrana koszulka

21.07 17:30    Legia Warszawa - Pogoń Szczecin

28.07 15:00    Korona Kielce - Legia Warszawa

04.08 17:30    Legia Warszawa - Śląsk Wrocław

11.08 17:30    Wisła Płock - Legia Warszawa

Terminarz:

Pogoń Szczecin

Następny mecz:

Legia Warszawa

21.07.2019 17:30, Stadion Wojska Polskiego

19.05    Legia Warszawa 2:2 Zagłębie Lubin

15.05    Jagiellonia Białystok 1:0 Legia

12.05    Legia Warszawa 1:1 Pogoń Szczecin

04.05    Legia Warszawa 0:1 Piast Gliwice

27.04    Lechia Gdańsk 1:3 Legia

24.04    Lech Poznań 1:0 Legia Warszawa

20.04    Legia Warszawa 1:0 Cracovia

13.04    Legia Warszawa 3:1 Pogoń Szczecin

07.04    Górnik Zabrze 1:2 Legia Warszawa

03.04    Legia 3:0 Jagiellonia Białystok

31.03    Wisła Kraków 4:0 Legia Warszawa

16.03    Legia Warszawa 1:0 Śląsk Wrocław

13.03    Raków Częstochowa 2:1 (d. 1:0) Legia

09.03    Arka Gdynia 1:2 Legia Warszawa

01.03    Legia Warszawa 2:0 Miedź Legnica

23.02    Lech Poznań 1:0 Legia Warszawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybrana koszulka

Kto wyjdzie przeciwko Legii? Pierwsza jedenastka Ajaxu szczegółowo

16 lutego 2017 0:19

Autor: Michał Rawa

 

 

 

 

Kilka słów o Ajaxie mogliście już przeczytać w naszym serwisie zaraz po losowaniu 1/16 finału Ligi Europy. Tym razem przeanalizowaliśmy wyjściową jedenastką naszych czwartkowych rywali. Kto jest gwiazdą, najlepszym rozgrywającym czy najlepszym obrońcą Ajaxu?

 

W czwartkowym spotkaniu nasi rywale najprawdopodobniej niczym nadzwyczajnym nie zaskoczą, jeżeli chodzi o wyjściowe zestawienie. Podopiecznych trenera Petera Bosza nie nękają żadne kontuzje, więc Holender będzie miał możliwość wystawienia przeciwko Legii najmocniejszej jedenastki, dokładnie takiej samej jak w niedzielnym meczu ze Spartą Rotterdam. Amsterdamczycy zwyciężyli w tym spotkaniu 2:0.

 

Pomiędzy słupkami w czwartek przy ulicy Łazienkowskiej stanie André Onana. Kameruńczyk rozegrał w tym sezonie Eredivisie 1800 minut i po odejściu Jaspera Cillessena do Barcelony jest niepodważalnym numerem jeden. Swojej pozycji nie chciał stracić tak bardzo, że postanowił nie jechać na Puchar Narodów Afryki. Onana może tylko tej decyzji żałować – Kamerun został najlepszym zespołem kontynentu po raz piąty w historii. Czarnoskóry golkiper jest solidnym punktem drużyny trenera Bosza.

 

Przejdźmy do obrony. Analizę tej formacji rozpoczynamy od bardzo kontrowersyjnego ostatnio prawego obrońcy Joela Veltmana. Zanim o jego walorach piłkarskich, przypomnijmy sytuację z ubiegłej niedzieli. Otóż holenderski zawodnik w meczu ze Spartą Rotterdam (2:0 dla Ajaxu) zachował się po prostu chamsko. Veltman zasugerował przeciwnikowi zatrzymanie gry i wskazał na leżącego na ziemi Bertranda Traore. Rywal zatrzymał się i stracił koncentrację na piłce. W tym momencie 25-latek z nią ruszył i w ten sposób minął przeciwnika. Gol co prawda z tej akcji nie padł, ale sama sytuacja była zdecydowanie nie miała nic wspólnego z zasadami fair play. Co poza tym można o Veltmanie powiedzieć? Jest wychowankiem Ajaxu. Obecnie interesuje się nim kilka klubów z Wysp Brytyjskich. W tym sezonie rozegrał 21 meczów w barwach klubu z Amsterdam Arena i zaliczył dwie asysty. Holender to najlepszy obrońca „Godenzonen” („Synów bogów”) – 65 skutecznych prób odbioru oraz 58 % wygranych pojedynków główkowych.

 

Joël Veltman (fot.: nekush.com)

 

Pozostali zawodnicy z formacji defensywnej dzisiejszych rywali Legii nie są tak rozpoznawalni jak Veltman. Parę stoperów tworzą Nick Viergever (19 spotkań w tym sezonie Eredivisie i jedna bramka) oraz Davinson Sánchez (21 meczów i aż trzy bramki). Na uwagę zasługuje biegający po lewej stronie Daley Sinkgraven, który zaliczył w tym sezonie już cztery asysty. Nie jest zatem zaskoczeniem, że 21-letni Holender jest byłym lewym pomocnikiem. Może to właśnie z tego powodu Sinkgravenowi zdarza się zapomnieć o powrocie pod własną bramkę i pomocy kolegom w defensywie.

 

Obrońcy Ajaxu wykonują bardzo dużo dośrodkowań i często, bo aż 33 razy w tym sezonie, defensywna czwórka Ajaxu wypracowała sytuacje strzeleckie.

 

Przejdźmy do pomocników. „Godenzonen” grają systemem 1-4-3-3. Trójka grająca w środku pola ma zadania zarówno defensywne jak i ofensywne. Zacznijmy od prawej strony. Tam zazwyczaj biega Lasse Schøne. 30-letni Duńczyk jest najstarszym graczem podstawowego składu wicemistrzów Holandii. Odpowiada za asekurację Ziyecha i Klaassena, ale poza zadaniami defensywnymi jest także bardzo ważnym ogniwem ofensywnym. Duńczyk w tym sezonie wypracował 37 okazji strzeleckich, a w 17 meczach Eredivisie zdobył 5 bramek. W stawiającym na młodzież Ajaxie, Lasse Schøne pełni rolę opiekuna dla Hakima Ziyecha i Davy’ego Klaassena.

 

Pierwszy z nich błyszczy w tym sezonie w Ajaxie. Sprowadzony latem z Twente Marokańczyk tylko w tym roku kalendarzowym zdążył zdobyć trzy gole i zanotować asystę. We wszystkich rozgrywkach w obecnie trwającym sezonie Ziyech zdobył 11 bramek. Na swoim koncie ma także 10 asyst (jest liderem klubu z Amsterdamu w klasyfikacji kanadyjskiej). Często uderza z dystansu i z rzutów wolnych. Drugi z wymienionych - Klassen to wychowanek Ajaxu. Holender woli atakować bramkę przeciwnika niż bronić własnej. 10 bramek w tym sezonie chyba to potwierdza. Obaj stanowią motor napędowy „Godenzonen” .

 

Lasse Schøne (fot.:nu.nl)

 

Na deser zajmijmy się ofensywą Ajaxu. Wydawało się, że po odejściu Anwara El Ghazi’ego i Arka Milika drużyna z Amsterdamu będzie w ofensywie bardzo zagubiona. Nic bardziej mylnego. Kłopotom zaradzili bardzo młodzi zawodnicy, czyli grający na skrzydłach Amin Younes i Bertrand Traoré oraz typowa „dziewiątka” – Kasper Dolberg. Younes wcześniej sporadycznie grywał w Bundeslidze, gdy jeszcze reprezentował Borussię Mönchengladbach. W Ajaxie rozgrywa swój drugi sezon. Lubi oddać strzał z daleka, drogę do siatki odnalazł trzy razy w tym sezonie, pięciokrotnie asystował.

 

Tak samo ważny dla ofensywy Ajaxu co Younes, jest Burkińczyk Traoré, który do Amsterdamu trafił na zasadzie wypożyczenia z Chelsea. W sezonie 2016/2017 rozegrał 14 meczy na boiskach Eredivisie i zdobył pięć bramek. Imponuje szybkością i niezłym dryblingiem. Włodarze Ajaxu poczynili już pierwsze kroki, aby zatrzymać go na dłużej.

 

Zastąpić godnie Arka Milika. To było ciężkie zadanie, którego wykonania w 100% nikt od Kaspera Dolberga nie oczekiwał. A jednak Duńczyk gra w Ajaxie tak dobrze, że jest nim ponoć zainteresowana FC Barcelona. Ten 19-latek strzelił w tym sezonie już 10 bramek, do tego dorzucił 5 asyst. Jest zawodnikiem wszechstronnym. Nietuzinkowe umiejętności, jeżeli chodzi o grę na szpicy to nie wszystko - potrafi się także cofnąć i poklepać z kolegą. Odwrócenie się z piłką od bramki i jej zastawienie także nie stanowi dla niego problemu. Zadaniem Traoré i Younesa będzie rozciągnięcie obrony Legii w celu zrobienia miejsca dla młodego Duńczyka.

Zobacz także:

15 lutego 2017

Zobacz także: