©

2023 - Legia.info.pl

Wybrana koszulka

21.07 17:30    Legia Warszawa - Pogoń Szczecin

28.07 15:00    Korona Kielce - Legia Warszawa

04.08 17:30    Legia Warszawa - Śląsk Wrocław

11.08 17:30    Wisła Płock - Legia Warszawa

Terminarz:

Pogoń Szczecin

Następny mecz:

Legia Warszawa

21.07.2019 17:30, Stadion Wojska Polskiego

19.05    Legia Warszawa 2:2 Zagłębie Lubin

15.05    Jagiellonia Białystok 1:0 Legia

12.05    Legia Warszawa 1:1 Pogoń Szczecin

04.05    Legia Warszawa 0:1 Piast Gliwice

27.04    Lechia Gdańsk 1:3 Legia

24.04    Lech Poznań 1:0 Legia Warszawa

20.04    Legia Warszawa 1:0 Cracovia

13.04    Legia Warszawa 3:1 Pogoń Szczecin

07.04    Górnik Zabrze 1:2 Legia Warszawa

03.04    Legia 3:0 Jagiellonia Białystok

31.03    Wisła Kraków 4:0 Legia Warszawa

16.03    Legia Warszawa 1:0 Śląsk Wrocław

13.03    Raków Częstochowa 2:1 (d. 1:0) Legia

09.03    Arka Gdynia 1:2 Legia Warszawa

01.03    Legia Warszawa 2:0 Miedź Legnica

23.02    Lech Poznań 1:0 Legia Warszawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybrana koszulka

Koszulki Legii: koniec wieku z Nike

24 kwietnia 2016 18:37

Autor: pwl21

 

 

 

27 sierpnia 1996 roku po długoletnim związku z Adidasem, Legia Warszawa podpisała kontrakt z największym konkurentem niemieckiego producenta sprzętu sportowego – firmą Nike. Nieoficjalnie mówiło się, że za zmianą sponsora technicznego mieli stać Koreańczycy z Daewoo, którzy z warszawskim klubem związali się tydzień wcześniej.

 

W strojach Adidasa legioniści występowali już za czasów Kazimierza Deyny. Wprawdzie na przełomie lat 80. i 90. piłkarze Legii kilkukrotnie zakładali stroje Umbro oraz Lotto, ale były to jedynie epizody. Przez większą część sezonu nadal wiodącym dostarczycielem sprzętu był Adidas. Ten stan rzeczy zmienił się wraz z początkiem sezonu 1996/1997. Począwszy od pierwszego spotkania w sezonie – meczu rundy wstępnej Pucharu UEFA z luksemburskim Jeunesse Esch – piłkarze Legii zakładali stroje firmy Nike.

 

Umowę z amerykańską firmą podpisano na cztery lata. Na jej mocy Nike miał wyposażyć „Wojskowych” w stroje meczowe, obuwie oraz sprzęt treningowy. Co ciekawe, dzień wcześniej producent sprzętu z charakterystyczną łyżwą podpisał umowę z PZPN na sponsorowanie reprezentacji Polski. Dla kadrowiczów jednak, odwrotnie niż dla Legii, firma nie zdążyła wykonać specjalnego modelu stroju.

 

Prezentacja nowych koszulek odbyła się w hotelu Marriott. Legioniści mieli mieć do dyspozycji dwa warianty kolorystyczne. Pierwszy – zielono-czarne koszulki z charakterystycznym biało-czerwonym wzorem przechodzącym na rękawkach w kształt błyskawicy. Drugi wariant to kolory biały i zielony wraz z czerwono-czarnymi paskami.

 

 

 

Istotną zmianą, w porównaniu do strojów z poprzednich lat, był powrót herbu w postaci tarczy. Miejsce dla „eLki” znalazło się na spodenkach piłkarzy. Kolejną nowością było logo sponsora – w miejsce logotypu stacji Canal+, pojawiła się reklama firmy Daewoo-FSO.

 

– Nike wszedł na miejsce firmy Adidas, która nam do tej pory dostarczała sprzęt sportowy i nie chciałbym wnikać w powody tej zmiany – w zupełnie nieprzystający do współczesnych realiów sposób komentował temat nowych koszulek obecny na prezentacji dyrektor Legii Artur Mazurek. – Mam nadzieję, że z Nike będziemy kontynuować sukcesy które zaczęliśmy odnosić w tamtych strojach. W podobnym tonie wypowiadał się piłkarz Legii Jacek Bednarz: – Dla piłkarza strój jest rzeczą drugorzędną. Ważne są jednak buty. Mnie buty Nike bardzo odpowiadają. Gorzej będzie zapewne z kilkoma moimi kolegami , którzy przyzwyczaili się do sprzętu Adidasa, w którym grali od dawna.

 

W pierwszym półroczu na koszulkach widniał jedynie napis „Daewoo-FSO”. Brak logo koreańskiej marki wynikał z wytycznych UEFA dotyczących powierzchni, jaką na koszulkach może zajmować reklama (max. 200 cm2). Jako że tej jesieni piłkarze Legii z powodzeniem walczyli na europejskich boiskach (wyeliminowali m.in. Panathinaikos Ateny), przygotowywano stroje z mniejszą wersją reklamy. Logotyp prezentowano w formie białego napisu na czerwonym tle, a następnie także w wariancie z podkładem w kolorze koszulki. Niestały był kolor kołnierzyka zielonej wersji trykotów – piłkarze otrzymywali komplety z białymi, a także czarnymi kołnierzykami.

 

 

 

Wraz z przyjściem wiosny, na koszulkach pojawiło się logo Daewoo w pełnej wersji.

 

 

 

Ponadto legioniści otrzymali trzeci komplet trykotów – całe białe z wycięciem w serek.

 

 

Na sezon 1997/1998 nie przygotowano nowego modelu strojów. Nowinką były nazwiska piłkarzy na plecach. Napis „Daewoo-FSO” tym razem pojawił się w nieco zniekształconej wersji.

 

 

 

Wraz z początkiem 1998 roku koszulki „wzbogaciły” się o reklamy na rękawkach – na lewym pojawiło się logo Kredyt Banku, na prawym firmy TUK. Z kolei reklamę Daewoo na białych trykotach prezentowano w kolorze czarnym (wcześniej czerwony). I tym razem kołnierzyk zielonych koszulek występował w dwóch wariantach kolorystycznych.

 

 

 

Nadejście sezonu 1998/1999 oznaczało nowy komplet strojów. Warianty były dwa: koszulki zielono-białe oraz biało-czerwone. W związku z tym, że wówczas Legia nie występowała w europejskich pucharach, nie było ograniczeń dotyczących wyeksponowania logo koreańskiego sponsora. W porównaniu do poprzednich lat, z nazwy producenta samochodów zniknął człon „FSO”. Od początku roku 1999 miejsce nazwisk (te znalazły się pod numerami) zajęła reklama Daewoo Towarzystwa Ubezpieczeniowego S.A.

 

 

 

3. miejsce w lidze na koniec sezonu 1998/1999 oznaczało udział w eliminacjach Pucharu UEFA, a co za tym idzie, konieczność zmniejszenia wielkości reklamy na koszulce. We wszystkich sześciu meczach, jakie Legia rozegrała tego roku w ramach europejskich pucharów, został użyty zielony komplet strojów. Reklama na koszulkach została okrojona do samego tylko napisu „Daewoo”. W użyciu pojawiły też jednak białe koszulki ze zmniejszonym wariantem logo – piłkarze Legii przywdzieli je w sparingowym meczu z Górnikiem Łęczna w lutym 2000 roku. Z kolei 19 marca w meczu przeciwko Amice Wronki, legioniści mieli na sobie stare zielono-czarne komplety, które były w użyciu w latach 1996-1998.

 

 

 

 

Zapraszamy  również do zapoznania się z poprzednimi odcinkami cyklu oraz działem „Koszulki”, gdzie znajdziecie skatalogowane trykoty, w jakich występowali piłkarze Legii od sezonu 1980/1981.

 

fot.: zbiory legiawarszawa1916-2016.blogspot.com

Zobacz także:

23 kwietnia 2016

Zobacz także: