Zobacz także:

07 czerwca 2017
7 czerwca 2017 22:16 Autor: pwl21         Grafiki wszystkich koszulek Legii, które byliśmy w stanie przyporządkować do konkretnego sezonu już na naszej stronie. Wkrótce wszystkie zostaną opatrzone stosownym opisem oraz zdjęciami.
24 października 2016
26 października 2016 9:38 Autor: pwl21         Eksperyment pt. Młoda Ekstraklasa wciąż odbija się czkawką klubom z najwyższej polskiej ligi. Jаk dоtąd rezerwom żadnego z ekstraklasowiczów nie udało się wrócić na
06 września 2016
9 października 2016 9:06 Autor: pwl21             Pod koniec sezonu 1992/1993 zmierzająca ku mistrzostwu Polski Legia zyskała pierwszego stałego koszulkowego sponsora – firmę FSO. Po partyzanckich próbach umieszczenia na strojach legionistów
16 stycznia 2017

16 stycznia 2017 20:40

Autor: @NaPerro

 

 

 

 

 

30 dni – tyle Legii Warszawa pozostało do pierwszego spotkania z Ajaxem Amsterdam w 1/16 Ligi Europy. Mało i dużo. Na tyle dużo, że można pokusić się o serię artykułów przybliżających sytuację Legii, na tyle mało, że czuć już pierwsze emocje  związane z dwumeczem z Holendrami. Zapraszam na pierwszą odsłonę.

 

Wczoraj los i Jakub Rzeźniczak zadbali o test wytrzymałości mojego serca. Legionista na swoim oficjalnym profilu na Twitterze zamieścił zdjęcie sugerujące, że doznał poważnego urazu. Specyfika tego portalu społecznościowego w istotny sposób zniekształciła przekaz. Jakub dodał czarno-białe zdjęcie, na którym lewą rękę ustabilizowaną ma w temblaku. Jednakże Twitter umieścił fotografię we wpisie w taki sposób, że na pierwszy rzut oka ciężko było odgadnąć skutki urazu. Mniej więcej postać Jakuba była widoczna od obojczyków w górę. Przyznam się, że w pierwszej chwili nie zauważyłem widocznej części temblaku i przez myśl przeszły mi wszelkie groźne urazy dla zawodnika. Szczęśliwie dla Legii, Jakuba i mojego serca kontuzja nie okazała się poważna, a ja szybko otworzyłem zdjęcie w osobnej karcie, tym samym odczytując esencję wpisu legionisty.

 

 

Dzisiejsze komunikaty pozwalają zachować optymizm w sprawie kontuzji Rzeźniczaka. Bardzo pozytywną wiadomość zamieścił na Twitterze Maciej Tabiszewski – lekarz Legii Warszawa. Zgodnie z komunikatem Jakub doznał dwóch złamań kości śródręcza i jeszcze tego samego dnia (16 stycznia 2017 roku) miał przejść operację. Krzepiąca okazała się dalsza część wpisu dr. Tabiszewkiego, wedle zamieszczonej opinii – Rzeźniczak pojedzie na drugi obóz przygotowawczy, a jego uraz okazał się mniej groźny, niż przypuszczano i przewidywany jest szybki powrót Rzeźnika na boisko. 

 

 

Tyle o szczęściu w nieszczęściu, trzeba być obiektywnym w ocenie sytuacji i nie kryć się z tym, że uraz Jakuba z pewnością skomplikuje przygotowania Legii do drugiej części sezonu, a przede wszystkim starcia z Ajaxem Amsterdam w 1/16 Ligi Europy. Powrót na Łazienkowską Jacka Magiery okazał się zbawienny dla niejednego gracza „Wojskowych”. Wiele można napisać w tej sprawie o metamorfozie Thibaulta Moulina oraz Vadisa Odjidja-Ofoe. W mojej ocenie obok Francuza i Belga najwięcej na pojawieniu się „Magika” zyskał właśnie Jakub Rzeźniczak. Mam na myśli poziom sportowy oraz poczucie pewności siebie na boisku. Można śmiało użyć nieco patetycznego stwierdzenia – „renesans Rzeźniczaka”, bo faktycznie byliśmy świadkiem piłkarskiego odrodzenia tego gracza, z korzyścią dla jego samego oraz Legii. Jakub wraz z Michałem Pazdanem stanowił bardzo dobrze funkcjonującą parę stoperów w dwóch kluczowych dla zajęcia trzeciego miejsca w grupie spotkaniach fazy grupowej Ligi Mistrzów. Rzeźniczakowi należą się brawa za „zwycięski remis” 3:3 z Realem Madryt przy Łazienkowskiej oraz utrzymanie czystego konta w zwycięskim 1:0 starciu ze Sportingiem CP w Warszawie.

 

Jak dotkliwe będą reperkusje tej kontuzji dla Legii? Istotnych będzie kilka czynników. Przede wszystkim bezproblemowa rekonwalescencja kapitana „Wojskowych”. Pozostaje mieć nadzieję, że komunikat dr Tabiszewskiego w pełni odnajdzie odbicie w rzeczywistości. Im szybciej Rzeźniczak wróci do pełni sił, tym mniejsze będą perturbacje w strategii Jacka Magiery, przyjętej na starcie z Holendrami.

 

Kolejny czynnik wpływający na dotkliwość urazu Jakuba dla Legii związany jest z postacią Michała Pazdana. W mediach można przeczytać, że bohater Euro 2016 wciąż rozważa opuszczenie Warszawy, jednakże do klubu nie wpłynęła jeszcze w pełni satysfakcjonująca wszystkie strony oferta. Gdyby okazało się, że Michał zmieni klub już zimą, sytuacja na środku defensywy Legii przypominałaby niemal tę z początku sezonu .

 

Ważne przesłanki do oceny „makrosytuacji” w obronie „Wojskowych” uzyskamy po jutrzejszym sparingu z Arminią Bielefeld. Pierwszy obóz przygotowawczy w Hiszpanii zapewne pokaże również, ile dobrego można spodziewać się w tym momencie po Jakubie Czerwińskim i Macieju Dąbrowskim. Dwa letnie nabytki Legii Warszawa, jak dotąd nie pokazały pełni sił w nowym klubie. A przecież obaj zawodnicy mieli być realnymi następcami Igora Lewczuka.

30 dni do…

Śląsk Wrocław

Legia Warszawa

Wybrana koszulka

 

 

 

Następny mecz:

28.09    Legia Warszawa - Arka Gdynia

25.07    Chojniczanka - Legia Warszawa

22.09    Miedź Legnica - Legia Warszawa

18.08    Legia 2:1 Zagłębie Sosnowiec

11.08    Piast Gliwice 1:3 Legia Warszawa

04.08    Legia Warszawa 0:0 Lechia Gdańsk

28.07    Korona Kielce 1:2 Legia Warszawa

21.07    Legia Warszawa - Zagłębie Lubin

17.07    Legia Warszawa 3:0 Cork City FC

14.07    Legia Warszawa 2:3 Arka Gdynia

10.07    Cork City FC 0:1 Legia Warszawa

20.05    Lech Poznań 0:3 Legia Warszawa

13.05    Legia Warszawa 2:0 Górnik Zabrze

09.05    Legia Warszawa 3:2 Wisła Płock

06.05    Jagiellonia 0:0 Legia Warszawa

02.05    Arka Gdynia 1:2 Legia Warszawa

27.04    Legia Warszawa 3:1 Korona Kielce

 

Poprzednie mecze:

06.10.2018 20:30, Stadion Wrocław

Terminarz:

06.10 20:30    Śląsk Wrocław - Legia Warszawa

21.10 18:00    Legia Warszawa - Wisła Kraków

26.10 20:30    Jagiellonia - Legia Warszawa

Wybrana koszulka

2018 - Legia.info.pl

©